A mesék az életünk fontos részei, a legtöbben ma is szívesen emlékszünk vissza gyermekkorunk kedvenceire, és nincs is olyan kultúra, melynek hagyományai ne őriznének meséket. A mesék fontos erkölcsi tanulságokat tanítanak meg, motiválnak és fejlesztik a gyerekek képzelőerejét. Az egyik leghíresebb meseíró, Hans Christian Andersen több mint háromezer művet írt, köztük a felejthetetlen A kis hableányt, A rút kiskacsát és A császár új ruháját.
Mesét írni, megalkotni, papírra vetni a saját képzeletünk kis világát olykor nem is olyan könnyű, a meseírásnak van pár szabálya, ezeket a szabályszerűségeket pedig mi magunk is fel tudjuk fedezni, ha meséket olvasunk.
-
- A mese morálja – el kell dönteni, hogy milyen tanulsággal szolgál majd a mese, mi lesz az az erkölcsi alapvetés, amelyet intuitív módon tud a mese által magáévá tenni az olvasó, hallgató.
- Legyen egy hős, hősnő – akivel könnyű azonosulni, aki szimpatikus, akinek végig lehet drukkolni.
- A gonosz megjelenése – egy mese unalmas lenne a gonosz nélkül, tehát szükség lesz egy gonosz karakterre, aki próbára teszi a hős képességeit, a konfliktus forrása. Ilyen gonosz a Piroska és a farkasban a farkas, vagy a Hamupipőkében a mostoha.
- A mesék fontos része a mágia – az a mágikus elem, ami vezeti a hőst, és segíti a boldog végkifejletet. Ez lehet egy személy, például a Hamupipőkében a tündérkeresztanya, de lehet bármilyen, varázserővel rendelkező tárgy is.
- A helyszín leírása is fontos – ez segíti a képzelőerő fejlesztését, és a különböző hangulatok megteremtését. Gyakran valamilyen elvarázsolt helyszínen zajlik a történet, egy erdőben, kastélyban, palotában.
- A happy end, azaz a boldog végkifejlet – elmaradhatatlan kelléke a tündérmeséknek, a konfliktus feloldódik, a jó legyőzi a gonoszt, ezt nem csak a hagyományos értelemben kell érteni. Happy end például A rút kiskacsában, ahogy a kacsa gyönyörű hattyúvá változik.

Megjelenési lehetőség meseíróknak
Sok kezdő meseíró szembesül a publikálási lehetőségek hiányával, és tapasztal nehézségeket, ha szeretne közönség elé lépni. A meseíróknak kínál lehetőséget a meskete.hu, ahol több mint kétszáz meseíró van jelen és közel ezer mesét lehet elérni, köztük 120-at hangosmese formájában is. Több mint ezer regisztrált taggal rendelkezik az oldal és az elmúlt hónapokban 70 ezer meseolvasás és 10.000 írói profilmegtekintés történt.
Bárki jelentkezhet itt saját alkotásával, legyen szó akár az óvodásoknak szánt mesékkel, egészen az olyan mesékig, melyek a különböző nehézségek, élethelyzetek megoldásait mutatják be. Az írókat most egy meseíró pályázat is motiválhatja, erre február 28-ig lehet jelentkezni. A legjobbnak ítélt mesék nyomtatásban is megjelennek, a pályázók között pedig 3000, 5000 és 10.000 forintos könyvutalványok is gazdára találnak. A mesékre az olvasók szavazhatnak, ehhez regisztrációra van szükség, ami a Facebookon keresztül mindössze egy kattintás. Regisztrált olvasóként lehetőség van a mesék pdf-ben való letöltésére is.
A mesék mellett mesés érdekességek is helyet kaptak az oldalon, a blog rovatban, és hamarosan megjelennek a prémium funkciók és a webáruház, valamint a felhasználói élmény javítása érdekében mobilos és tabletes applikáción keresztül is elérhető lesz a meskete. A projekt megálmodója maga is mesekönyvíró, aki a hazai hobbi és profi íróknak kínál megjelenési lehetőséget. Most szárnyaikat bontogató gyermekszerzők műveit is szívesen közzéteszik és aki grafikusként vagy meseolvasóként szeretne részese lenni ennek a projektnek, arra is van lehetőség.